fbpx Skip to content

Endodontija

Endodontija (endodontinis gydymas) – terapinis dantų šaknų kanalų gydymas, siekiant sunaikinti mikroorganizmus, taip apsaugant sveikus dantis ir audinius nuo infekcijos.

 

Šaknies kanalų gydymas

Danties viduje esanti ertmė, kurią užpildo audinys yra vadinama pulpa. Tai puiki vieta kauptis mikroorganizmams ir bakterijoms, jei tik danties pulpa žūva. Kol danties pulpa yra gyvybinga, ji gali kovoti su infekcija, nes organizmas turi galimybę per kraujotaką nusiųsti į pažeidimo vietą su infekcija kovojančių ląstelių. Ir anaiptol, pulpai žuvus ir kraujotakai išnykus – tokia galimybė išnyksta.

Danties šaknų kanalų gydymo principai

Pulpai žuvus ar įvykus jos negrįžtamam uždegimui, yra žinomas tik vienas patikimas būdas išsaugoti dantį ir išvengti galimų komplikacijų ateityje – tai pulpos likučių šalinimas iš danties vainiko ir kanalų bei susidariusios tuščios ertmės plombavimas (pulpektomija). 

Endodontinio gydymo etapai

Tiek gyvybingo, tiek negyvybingo danties šaknų gydymas, iš esmės, nesiskiria, išskyrus tuos atvejus, kuomet endodontinis gydymas atliekamas jau ne pirmą kartą (šiuo atveju procedūra vadinama danties šaknų kanalų pergydymu.) Bet kurio danties šaknų kanalų gydymo procedūrą galima, sąlyginai, suskirstyti į kelis etapus, kurie aprašomi žemiau:

  1. Danties atvėrimas ir patekimas į pulpos kamerą. Danties vainike grąžtu padaroma ertmė, per kurią pasiekiama pulpa. Gana dažnai pulpa jau būna atvira, tada pakanka tik išplėsti esamą priėjimą prie pulpos kameros, kad būtų galima pašalinti visą pulpą bei aptikti kanalų įeigas.
  2. Šaknų kanalų įeigų aptikimas. Patekus į pulpos kamerą, pastaroji plačiai atveriama, išplatinama ir pradedama ieškoti kanalų įeigų, kurios yra pulpos kameros dugne. Priekiniai dantys paprastai turi vieną šaknies kanalą ir vieną įeigą į jį, o krūminiai dantys turi 1-2 šaknies kanalus ir 1-2 įeigas. Daugiausiai įeigų ir didžiausią kanalų skaičių turi krūminiai dantys, juose dažniausiai aptinkamos 3-4 kanalų įeigos ir 3-4 kanalai.
  3. Šaknų kanalų pilnas įveikimas iki viršūnės. Suradus kanalo įeigą, reikia pilnai įveikti visą kanalą, pasiekus jo atsivėrimo angelę šaknies viršūnėje. Plačių ir tiesių kanalų įveikimas yra itin paprastas, beveik visada tokie kanalai yra įveikiami keliais endodontologinio instrumento judesiais. Siauresnių ar lenktų kanalų įveikimas yra sudėtingesnis, o ypač sudėtingas – stipriai užkalkėjusių, labai stipriai lenktų ar seniau mėgintų plombuoti kanalų įveikimas. Dauguma stomatologų sutaria, jog būtent šis etapas yra pats sudėtingiausias: jei danties kanalai yra siauri, lenkti ar užpildyti kokia nors kieta, netirpstančia įprastiniuose tirpikliuose, medžiaga.
  4. Šaknų kanalų išvalymas ir išplatinimas. Kanalai paprastai būna netaisyklingos formos, kiek primenančios ovalą. Apdirbami endodontologiniais instrumentais, kanalai skerspjūvyje tampa vis labiau panašesni į apskritimą. Kanalų išvalymo metu šalinama uždegiminė ar žuvusi pulpa, sukant specialius, į mažas adatėles su sriegiu panašius, instrumentus, kurie sugeba  įsisukti į kanalą ir aštriomis briaunomis nubraukti nuo kanalų sienelių nešvarumus. Kanalų platinimas reikalingas, kad pagerinti kanalo praplovimą dezinfekuojančiais ir nešvarumus tirpdančiais plovimo skysčiais bei palengvinti kanalo plombavimą standartizuotais kaiščiais.
  5. Šaknų kanalų plombavimas. Išplatinus, išvalius ir suformavus šaknies kanalus, šie yra sandariai  užkemšami tam skirtomis šakninėmis plombinėmis medžiagomis.
  6. Danties restauravimas. Po šaknies kanalų gydymo ir plombavimo procedūros, kad dantis normaliai funkcionuotų, jis privalo būti tinkamai atstatytas plomba  arba protezu. Bet kuris dantis po šaknų kanalų plombavimo, rekomenduojamas būtent protezuoti, dėl didesnio šio metodo patikimumo, tačiau yra situacijų, kuomet dantis, suplombuotais kanalais, gali ilgai ir patikimai tarnauti be protezavimo. Tai dažniau pasitaiko priekinių dantų srityje, krūminiai dantys po kanalų plombavimo, dėl gaunamos didelės kramtomosios apkrovos bei susilpnėjus jų struktūrai, dažnai neatlaiko krūvio ir skyla.
Endodontija – labiausiai prisideda prie dantų ilgaamžiškumo! Patikėkite savo dantų gydymą mums – profesionalams!

REGISTRACIJA

Pasirinkite reikalingą paslaugą ir užsiregistruokite Jums patogiu laiku.

Dėl chirurginių ir kitų paslaugų, skambinkite į registratūrą tel. nr. +37067817700 arba palikite savo tel. nr. ir mes susisieksime su Jumis per 24 val.